Budniok Technika > Artykuły

Prognoza zagrożeń meteorologicznych

Sezon burzowy trwa w naszym kraju „na dobre”. Ostatnie upały sprzyjają powstawaniu wyładowań atmosferycznych. O niszczycielskich skutkach zjawiska nie będziemy wspominać – wystarczy przeczytać nagłówki artykułów w gazetach lub na portalach informacyjnych po przejściu burzy. Faktem jest, że sytuacje ekstremalne w pogodzie będą występować coraz częściej ze względu na zmianę naszego klimatu i ocieplenie się Ziemi. Kiedy słyszysz komunikaty i widzisz niepokojące zjawiska na niebie, znajdź schronienie i zabezpiecz najbliższe otoczenie, w tym bliskich i zwierzęta.

Podstawowe zasady postępowania w tracie burzy lub silnego wiatru opisaliśmy krótko w innej notce w oparciu o wytyczne Komendy Głównej PSP. Zapraszamy do lektury.

Zabezpieczenie to jedno, ale czy jest możliwość przygotowania się wcześniej na nadchodzącą burzę?

Każdy z nas spotkał się z prognozami pogody publikowanymi w telewizji lub alertami wysyłanymi za pośrednictwem SMS przez RCB. Prognozy telewizyjne mają ten minus, że przeważnie odnoszą się do głównych miast i ich otoczenia (np. województwa) oraz nie są dostępne na bieżąco. RCB czasem przesyła wiadomość z alertem burzowym, a czasem nie. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z tych dostępnych w przeglądarce. Znajdziemy sporo portali z prognozą pogody z możliwością podejrzenia danych bezpośrednio do wybranego przez nas miasta. My polecamy Państwu szczególnie portal Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (popularne „IMGW”). Wśród proponowanych przez instytut treści znajdziemy również te, który najbardziej nas interesują – dotyczący zagrożeń burzowych (dostępnych pod poniższym linkiem). Ciekawą nowością jest możliwość pobrania aplikacji na telefon. Przydatne, prawda?

Równocześnie z wykorzystaniem możliwości, które daje postęp technologiczny, bardzo ważne jest budowanie dobrych nawyków spoglądania w niebo i umiejętność rozpoznawania chmur. Jeżeli pojęcia cirrus, altocumulus i nimbostratus są dla Państwa zupełnie obce polecamy opracowanie (dostępne pod poniższym linkiem) przygotowane przez wspomniany już instytut. Proste, przyjemne i zapadające w pamięć. Potem zostanie już tylko praktyka.

Na zakończenie należy wspomnieć jeszcze o jednej możliwości. International Electrotechnical Commission (IEC) wprowadziło standard IEC 62793 dotyczący wytycznych do budowania systemów ostrzegania przed wyładowaniami atmosferycznymi (thunderstorm warning systems). Jednym z produktów dostępnych na rynku i cieszących się popularnością w Hiszpanii i Portugalii jest system ostrzegania burzowego PREVISTORM®. System służy do monitorowania zmian pola elektrycznego w promieniu do 20 km i wysyłania alertów o wzroście ryzyka wystąpienia wyładowania atmosferycznego. Szerzej o produkcie, jego zaletach i możliwościach mogą Państwo przeczytać w artykule dostępnym pod poniższym linkiem.

Bądźmy przezorni i bezpieczni!

/home/users/h717927/public_html/budniok-technika_2018/wp-content/themes/budniok_technika/single-knowledge-base.php on line 83
">Powrót
Najnowsze artykuły
X
Zapytaj o produkt Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Proszę zostawić swój prawidłowy adres e-mail poniżej.