Budniok Technika > Artykuły

Burze i silny wiatr – zasady postępowania

Burze i silny wiatr - zagrożenia

Z roku na rok sezon burzowy w Polsce staje się gwałtowniejszy i przybywa średnicy doziemnych wyładowań piorunowych w przeliczeniu na 1 km2. Dla człowieka porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub kalectwem. Wyładowanie atmosferyczne może spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej wraz z uszkodzeniem wszystkich podłączonych do niej urządzeń elektronicznych.

Zasadność stosowania urządzenia piorunochronnego poruszaliśmy już w jednym z poprzednich artykułów. Zapraszamy do zapoznania się – jest dostępny pod poniższym linkiem.

W związku z rozpoczęciem sezonu burzowego w kraju w niniejszym wpisie przypominamy o podstawowych zasadach postępowania w trakcie burzy i silnych wiatrów.

Uniwersalną metodą unikania ryzyka jest unikanie przebywania na zewnątrz podczas burzy i stosowanie zasady 30/30. Jeśli widzisz błysk, a po nim grzmot, a między oboma tymi zjawiskami jest mniej niż 30 sekund, to znalezienie schronienia wewnątrz budynku lub wewnątrz samochodu jest pierwszą rzeczą jaką robisz. W schronieniu tym należy pozostać jeszcze 30 min, po tym jak zabrzmiał ostatni grzmot.

Nie zawsze jest możliwe ukrycie się wewnątrz budynku lub samochodu. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej opracowała listę zasad, które warto zapamiętać. Wytyczne co do postępowania podczas przebywania nad zbiornikiem wodnym są następujące:

  1. Wyjdź z wody;
  2. Opuść żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. Przycumuj je do brzegu;
  3. Pamiętaj, że podczas silnego wiatru nie wolno przebywać w żaglówce, pod jej pokładem. W przypadku wywrócenia się łodzi ryzykujemy życiem!
  4. Najlepiej, podczas burzy i huraganu, nie przebywaj nad wodą.

Pełna lista podstawowych zasad bezpieczeństwa jest dostępna pod poniższym linkiem. Należy pamiętać że powyższe rady jedynie zwiększają prawdopodobieństwo na bezpieczne przetrwanie burzy i nie mogą być traktowane jako gwarancja nieponiesienia uszczerbku na zdrowiu, życiu lub majątku.

/home/users/h717927/public_html/budniok-technika_2018/wp-content/themes/budniok_technika/single-knowledge-base.php on line 83
">Powrót
Najnowsze artykuły
X
Zapytaj o produkt Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Proszę zostawić swój prawidłowy adres e-mail poniżej.