Artykuły

Superkomórki burzowe

Piękne i groźne. Bardzo osobliwe zjawisko burzowe charakteryzujące się wirującym prądem wstępującym powietrza. Zapewne każdy doświadczył chociaż raz życiu. Zarówno będąc pod, jak i obserwując z daleka. Niżej po za kilkoma zdaniami teorii znajdą Państwo dwa piękne filmy ukazujące fenomen w przyspieszonym tempie.

 

Superkomórka Chaparral Supercell

[opis: Zdjęcie przedstawia superkomórkę burzową uchwyconą popołudniem 3 kwietnia 2004r. nad Chaparral, N.M. ŹRÓDŁO: Wikipedia]

 

Czym jest superkomórka burzowa? Wikipedia podaje, że:

“Superkomórki burzowe to najgroźniejsza odmiana chmur burzowych: mogą powodować ulewne opady, grad wielkości piłeczki golfowej, porywiste wiatry, a czasami niszczycielskie tornada. Superkomórka jest szczególnym rodzajem pojedynczej komórki burzowej, która może utrzymywać się przez wiele godzin i przemierzać setki kilometrów. Chmury tego typu są odpowiedzialne za powstawanie większości silnych tornad i opadów gradu o dużych rozmiarach. Najwięcej tego typu burz tworzy się w środkowej części Stanów Zjednoczonych w tzw.alei Tornad. Superkomórki występują również w innych rejonach świata, wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie tornadami (pojawiają się w dużej części Europy, również w Polsce).”

Źródło: wikipedia[link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Superkomórka_burzowa]

 

Pod podanym wyżej linkiem – źródłem cytatu – znaleźć można znacznie więcej informacji co do fizyki tworzenia się takich zjawisk. Na co jednak chcielibyśmy tutaj zwrócić uwagę to niesamowite piękno i majestatyczność osobliwości.

Zapraszamy do dwóch krótkich filmów ukazujących superkomórki w nieco przyspieszonej perspektywie czasowej. Polecamy oglądać je na pełnym ekranie i HD.

Źródło: A supercell near Booker, Texas from Mike Olbinski on Vimeo[link: https://vimeo.com/67995158]

 

Źródło: The Climax, Kansas supercells by Stephen Locke from Stephen Locke on Vimeo[link: https://vimeo.com/95819708]

Powrót
Najnowsze artykuły
Zapytaj o produkt Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Proszę zostawić swój prawidłowy adres e-mail poniżej.