Artykuły

Badanie wytrzymałościowe połączenia egzotermicznego Cadweld

Metoda łączenia egzotermicznego jest uważana za najlepszy sposób wykonania trwałego połączenia elektrycznego. W przeciwieństwie do połączeń mechanicznych skręcanych bądź zaciskanych, w obrębie spojenia tego typu nie dochodzi do koncentracji natężenia pola elektrycznego. Przy okazji otrzymujemy połączenie o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie. O jakiej wartości mówimy dowiedzieliśmy się trochę przypadkowo.

W odpowiedzi na zapytanie zadane przez jednego ze współpracujących z nami kierowników budowy zleciliśmy badania wytrzymałościowe połączeń egzotermicznych. Pytanie opierało się na wymaganiach jednego z gestorów sieci i wskazywało wartość wytrzymałości na rozciąganie 19 kN.

Przewidywaliśmy, że nie jest specjalnie trudno osiągnąć taką wartość dla nowej formy dlatego do wykonania próbek wykorzystaliśmy wysłużoną kokilę. Taką, na której wykonaliśmy na różnych inwestycjach ponad 50 połączeń. Wynik badań miał dać nam jeszcze jedną odpowiedź. Czy gwarantowana przez producenta trwałość formy to fakt czy mit?

Wykonaliśmy dziewięć próbek na formach z trzech rodzin: BB, BM, EB, które następnie przesłaliśmy do certyfikowanej jednostki badawczej. Wykorzystaliśmy technologię Cadweld PLUS z zapłonem poprzez jednostkę inicjującą z kablem długości 1,8 m. Zainteresowanych technologią zapraszamy na dedykowaną podstronę dostępną w poniższym linku.

Podsumowując, metoda łączenia egzotermicznego, to:

  1. Wyniki wytrzymałości na rozciąganie! Te, które otrzymaliśmy, okazały się duże lepsze niż wymagania stawiane przez gestora sieci. Zamiast 19 kN – min. 58,3 kN!
  2. Efektywność! Nawet wysłużona forma (tj. na której wykonano 50 połączeń) pozwala na wykonanie połączenia egzotermicznego o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie. Jest tylko jeden warunek – trzeba prawidłowo i regularnie ją czyścić.

 

Pełne raporty dostępne w dziale PLIKI DO POBRANIA. Zapraszamy do zapoznania się.

Powrót
Najnowsze artykuły
X
Zapytaj o produkt Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Proszę zostawić swój prawidłowy adres e-mail poniżej.