Budniok Technika > Artykuły

Piorunochron – czy warto instalować?

W trakcie budowy nowego domu często pojawia się pytanie, czy piorunochron jest elementem niezbędnym i czy nie warto z niego zrezygnować w ramach oszczędności.

 

Instalator

W świetle prawa instalacje odgromowe (potocznie nazywane właśnie piorunochronami) obowiązkowo muszą być montowane w budynkach szczególnie narażonych na wyładowania atmosferyczne (np. stojących na wzniesieniach), w domach wykonanych z łatwopalnych materiałów oraz budynkach o powierzchni większej niż 500 m² i wyższych niż 15 metrów, jeśli jest to zabudowa rozproszona.

Natomiast litera prawa nie powinna być jedynym wyznacznikiem w tej kwestii. Inwestycja w instalację odgromową daje bezpieczeństwo i spokój na wiele lat przy niewielkich nakładach finansowych. Nigdy nie możemy mieć gwarancji, że piorun nie uderzy w nasz budynek. Przy czym siła wyładowania jest tak ogromna, że momentalnie wywołuje pożar. Wysokiej jakości osprzęt odgromowy oraz prawidłowo wykonana instalacja pozwalają uniknąć pożaru i utraty majątku.

W tym miejscu należy pamiętać, że warunkiem prawidłowego zadziałania instalacji odgromowej jest sprawne uziemienie i ochrona przepięciowa.

Odpowiedzią na pytanie „czy warto?” jest więc zdecydowane tak!. W skali całkowitych kosztów budowy, koszty osprzętu odgromowego są bardzo niewielkie, a pewnego dnia mogą się wielokrotnie zwrócić chroniąc dorobek całego życia, a nawet ocalić Państwu i Państwa bliskim zdrowie lub życie.

/home/users/h717927/public_html/budniok-technika_2018/wp-content/themes/budniok_technika/single-knowledge-base.php on line 83
">Powrót
Najnowsze artykuły
X
Zapytaj o produkt Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Proszę zostawić swój prawidłowy adres e-mail poniżej.