Dobór produktów do skutecznej ochrony przeciwprzepięciowej
Data publikacji: 10.05.2021
= = = = = = =
Posiadanie dobrego uziemienia i instalacji odgromowej nie jest w pełni wystarczające, aby zminimalizować uszkodzenia spowodowane wyładowaniami piorunowymi. Zarówno budownictwo mieszkaniowe jak i nowoczesny przemysł są w coraz większym stopniu zależne od automatyzacji elektronicznej. Budynki są coraz bardziej nasycone elektroniką w celu zwiększenia wydajności, komfortu, zapewnienia bezpieczeństwa i korzyści ekonomicznych. W następstwie tego są narażone na zakłócenia, przepięcia i udary w sieci elektrycznej.
Ze względu na ochronę zdrowia i życia, ale także konsekwencje w sferze ekonomicznej, konieczne staje się stosowanie poprawnie dobranej ochrony przeciwprzepięciowej.
Często zdarza się, że osoby, które nie posiadają instalacji odgromowej na swoim obiekcie nie widzą potrzeby zastosowania ochrony przeciwprzepięciowej. Nic bardziej mylnego. Zagrożenie zjawiskiem przepięcia jest bardzo realne i destrukcyjne. Zgodnie z tablicą 2 normy PN-EN 62305-1 wyodrębnia się cztery miejsca uderzenia pioruna, w tym tylko jeden dotyczy samego obiektu:
Tablica 1. Wycinek z normy PN-EN 62305-1
Należy zwrócić uwagę na to, że kolumna „typ strat” niezależnie od miejsca uderzenia obejmuje zawsze typ L4, czyli straty materialne w postaci obiektu, jego zawartości i funkcjonalności. Nie trzeba nikogo przekonywać, że w naszych domach jest wiele sprzętów wyposażonych we wrażliwy osprzęt elektroniczny. Począwszy od pralki czy ekspresu do kawy, a skończywszy na pompie ciepła czy sprzęcie muzycznym.
Nie możemy zapomnieć, że zgodnie z paragrafem 183 Rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2019.1065 t.j. z dnia 2019.06.07) „W instalacjach elektrycznych należy stosować: (…) urządzenia ochrony przepięciowej”. Nie stosowanie się do wskazanych wytycznych może być podstawą dla firmy ubezpieczeniowej do odrzucenia wniosku o ewentualne odszkodowanie, które są coraz bardziej świadome obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów i bezwzględnie je wykorzystują.
Tak więc mamy mocne podstawy, prawne i ekonomiczne, do zastosowania urządzeń ochrony odgromowej w każdej instalacji elektrycznej. Niezależnie czy nasz obiekt będzie wyposażony w instalację odgromową czy nie.
Innym, ale nie mniej ważnym, zagadnieniem jest prawidłowy dobór urządzeń ochrony przeciwprzepięciowej. O ważności problemu świadczy spora ilość zdjęć uszkodzonych tablic rozdzielczych na internetowych forach dla elektryków. Należałoby zadać pytanie – dlaczego tak się dzieje? Czy monter-elektryk nie ma odpowiedniej wiedzy o typach SPD, maksymalnej wartości Iimp, poziomie LPL/ LPS i innych? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Czasem winni są nieświadomi Inwestorzy szukający oszczędności i zmuszających monterów do instalacji produktów wątpliwej jakości (chińskie, tańsze zamienniki) lub montażu ograniczników typu T2 zamiast T1 w głównej tablicy rozdzielczej. Te zabiegi mogą skończyć się niestety tragicznie.
Foto 1. Zdjęcie uszkodzonej tablicy rozdzielczej (źródło facebook.com)
Gdy już uświadomimy sobie konieczność prawnego stosowania urządzeń ochrony przeciwprzepięciowej, policzymy ile kosztowałby nas ponowny zakup części sprzętu elektrycznego lub elektronicznego to nadejdzie czas na kolejne pytanie.
W takim razie co zrobić gdy chcemy dobrać jakościowe SPD (SPD – surge protection device)?
Firma Saltek wychodzi naprzeciw projektantom-elektrykom, monterom i wszystkim zainteresowanym (mającym podstawową wiedzę z zakresu zagadnień elektrycznych) poprzez udostępnienie prostych narzędzi ułatwiających dobór ograniczników przepięć: tablic zawartych w katalogu (katalog „Catalogue Surge Protective Devices Edition 4/2021” dostępny pod poniższym linkiem) i kalkulatora online (kalkulator dedykowany niskim napięciom dostępny pod poniższym linkiem).
Do zastosowania tablic zawartych w katalogu wystarczy wiedza nt typu obiektu i typ sieci:
Foto 2. Wycinek z katalogu Saltek
Do zastosowania kalkulatorów online wystarczy posiadać kilka podstawowych informacji nt swojego obiektu i sieci zasilającej:
- typ budynku (obiekt mieszkalny, użyteczności publicznej, przemysłowy i inne),
- typ zabudowy (obiekt wolnostojący, obiekt w zabudowie szeregowej),
- czy jest zamontowane urządzenie piorunochronne (tak/ nie),
- sposób podłączenia do sieci (kabel zasilający, przewód napowietrzny),
- typ sieci (TN-C, TN-C-S, TN-S).
W efekcie wykorzystania każdego z narzędzi otrzymujemy listę produktów SPD do zastosowania w trzech podstawowych miejscach: głównej tablicy rozdzielczej, dodatkowej tablicy rozdzielczej i dedykowane bezpośrednio do gniazdka elektrycznego.
Polecamy produkty i rozwiązania dedykowane ochronie przeciwprzepięciowej firmy Saltek – znanego i cenionego za jakość producenta. Produkty dostępne na naszym sklepie internetowym dostępnym pod poniższym linkiem.
Istnieje możliwość doboru niezbędnych elementów indywidualnie po przesłaniu dokumentacji projektowej!
W ramach kompleksowego podejścia do tematu uziemień w sprzedaży posiadamy również rozwiązania z zakresu ochrony odgromowej i uziemieniowej.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu:
- e-mailowego: biuro@budniok.com.pl
- telefonicznego: Wojciech Szczepańczyk +48 507 010 945(doradztwo handlowe) Krzysztof Bartnik +48 531 250 637 (doradztwo techniczne)